Sök

Kommer EU att följa Kina i statskapitalismens spår?

Nyheter
återstatsfonden, EU, Frihandel, Innovationspolitik, Karl Wennberg, Konkurrens

Svenska myndigheter, politiker, och företag är sent ute och i många fall oförberedda för de förändringar som står för dörren när Sverige vid årsskiftet blir medlemsland i ett EU utan Storbritannien, skriver professor Karl Wennberg i ett gästinlägg på Johan Schücks blogg.

De tysk-franska krafter som länge sett ett mer toppstyrt och ekonomiskt-politiskt integrerat EU som enda möjligheten att konkurrera med Kina och USA har efter finanskrisen och framförallt Corona-pandemin lyckats flytta fram sina positioner. Unionens nya räddningsprogram som nyligen klubbades – återstartsfonden ”Next Generation EU” – innebär i all verklig mening en trojansk häst för att åstadkomma detta.

Vilka förändringar står vid dörren? Och varför är detta problematiskt för Sverige? Det diskuterar Karl Wennberg i ett inlägg på Johan Schücks blogg. Läs det här.

Tidigare nyheter

Ratio är ett fristående forskningsinstitut som forskar om hur företagandets villkor kan utvecklas och förbättras.

Sveavägen 59 4trp

Box 3203

103 64 Stockholm

Bankgiro: 512-6578