Jobba hos oss

Ratio är ett tvärvetenskapligt forskningsinstitut som forskar om företagandets villkor.

+4684415900

info@ratio.se

802002-5212

Sveavägen 59 4trp

Box 3203

103 64 Stockholm

Bankgiro: 512-6578

Om oss

  • Om verksamheten
  • Detta är Ratio
  • VD berättar
  • Styrelse
  • Ledning
  • Verksamhetsberättelse
  • Kontakta oss
  • Media
  • Press & media
  • Nyhetsbrev
  • Nyhetsarkiv
  • FAQ
  • Vanliga frågor
  • Integritetspolicy
  • Samarbeten
  • Eli F. Heckscher-föreläsning
  • AI-Econ Lab
  • Bli medlem

Forskare

  • Forskare
  • Medarbetare
  • Aktuell expert
  • Forska hos oss
  • Möt våra forskare
  • Evenemang
  • Ratio TV
  • Ratio dialogue
  • Unga Forskare
  • Om programmet
  • Stipendium för unga forskare
  • Praktik
  • Sommarassistent på Ratio

Aktuell expert

Mark Hellsten

Forskning

  • Forskningsområden
  • Arbetsmarknad
  • Klimat och miljö
  • Konkurrenskraft
  • Projekt
  • Publikationer
  • Publikationer
  • Forskning i korthet
  • Rapportserie arbetsmarknad

Utvald publikation

Skill Requirements and Employment of Immigrants in Swedish Hospitality
Kazlou, A., & Wennberg, K.
Sök Engelska flaggan ikonENG
Engelska flaggan ikonENGSök

Om oss

  • Om verksamheten

    • Detta är Ratio
    • VD berättar
    • Styrelse
    • Ledning
    • Verksamhetsberättelse
    • Kontakta oss
  • Media

    • Press & media
    • Nyhetsbrev
    • Nyhetsarkiv
  • FAQ

    • Vanliga frågor
    • Integritetspolicy
  • Samarbeten

    • Eli F. Heckscher-föreläsning
    • AI-Econ Lab
    • Bli medlem

Forskare

  • Forskare

    • Medarbetare
    • Aktuell expert
    • Forska hos oss
  • Möt våra forskare

    • Evenemang
    • Ratio TV
    • Ratio dialogue
  • Unga Forskare

    • Om programmet
    • Stipendium för unga forskare
    • Praktik
    • Sommarassistent på Ratio

Forskning

  • Forskningsområden

    • Arbetsmarknad
    • Klimat och miljö
    • Konkurrenskraft
    • Projekt
  • Publikationer

    • Publikationer
    • Forskning i korthet
    • Rapportserie arbetsmarknad

Effekter av utbildning i entreprenörskap

2013-04-11
Nyheter
Entreprenörskap, Företagandets villkor, Karl Wennberg, Niklas Elert, Ung företagsamhet, Utbildningssystemet

Forskningsrapporten ”Effekter av utbildning i entreprenörskap” visar att elever som drev ett UF företag 1994-1996 i högre utsträckning startar eget företag, betydligt oftare når chefspositioner, har högre lön och en bättre etablering på arbetsmarknaden. I rapporten studeras effekterna av utbildningskoncept UF-företagande, som bedrivits av Ung Företagsamhet på landets gymnasieskolor i dryga 30 år. Antalet elever som driver UF-företag har ökat de senaste åren och den nyligen publicerade rapporten, framtagen av forskningsinstitutet Ratio, visar på flera positiva långsiktiga effekter.

2009 kom regeringen med direktiv på att entreprenörskap ska vara en integrerad del i gymnasieutbildningen. Hittills har det varit ont om forskning som visar på konkreta effekter av utbildning i entreprenörskap, och syftet med rapporten är därför bland annat att överbrygga det kunskapsgapet.

Författarna Karl Wennberg, docent Handelshögskolan i Stockholm samt vVD Ratio och Niklas Elert, doktorand Örebro Universitet, har i rapporten följt elever som drev UF-företag 1994 -1996 och undersökt deras nuvarande position på arbetsmarknaden. Beskrivande statistik avslöjar flera långsiktiga positiva effekter av att driva ett UF-företag;

  • Deltagarna i studien hade 12 procent högre årsinkomst än kontrollgruppen
  • 44 procent fler personer satt i chefsposition jämfört med kontrollgruppen
  • Deltagarna i studien hade drygt 20 procent lägre sannolikhet att vara arbetslösa jämfört med kontrollgruppen
  • UF-deltagande ökar sannolikheten att bli egenföretagare med ca 20%

– Vi har genomfört en totalundersökning av de som drev ett UF-företag 1994-1996 och kunnat dra flera intressanta slutsatser. Det var väntat att de elever som drivit ett UF-företag i högre grad än kontrollgruppen startar eget, men det var intressant att de också går bättre för dem på den övriga arbetsmarknaden, säger rapportens författare Karl Wennberg.

Organisationen Ung Företagsamhet är glada över det positiva resultatet, och vet av erfarenhet att utbildningen ger positiva effekter.

– Vi får väldigt ofta ett positivt bemötande från både elever, lärare och samarbetspartners så vi vet att utbildningen är uppskattad och att den fungerar, men det är viktigt att vi nu även har ett bra underlag för vårt fortsatta arbete, säger Anna Skiöldebrand Berg, tf VD på Ung Företagsamhet.

Tidigare nyheter

Är regeringen lyhörd kan förslaget bli bra

Är regeringen lyhörd kan förslaget bli bra – Norrköpings Tidningar Mattias Holmström citerar Mattias Lundbäck om vårbudgeten.

2013-04-11
Nyhetsartikel

Se presentation av forskning om Ung Företagsamhet

Utbildning i entreprenörskap – ungdomars väg in i arbetslivet? Författarna av den färska rapporten Effekter av utbildning i entreprenörskap, docent Karl Wennberg och ekon lic Niklas Elert, redovisar resultat som visar på långsiktiga positiva effekter...

2013-04-11
Nyhetsartikel

Praktik lönar sig för blivande företagare

Praktik lönar sig för blivande företagare – Dagens Nyheter ND skriver om Karl Wennbergs och Niklas Elerts rapport om ung företagsamhet.

2013-04-10
Nyhetsartikel
Nyhetsarkiv

Relaterat

Karl Wennberg
Professor

+46705105366

karl.wennberg@ratio.se

fre 11 apr 2014
Utbildning i entreprenörskap – ungdomars väg in i arbetslivet?
SeminariumÖppna seminarier