Jan Fagerberg och Robert Cooter huvudtalar på RCYSS 2014
NyheterProfessor Robert Cooter från Berkeley University och Professor Jan Fagerberg från Universitetet i Oslo är huvudtalare på årets upplaga av Ratio Colloquium for Young Social Scientists (RCYSS). Deras båda anföranden kommer att vara öppna för allmänheten.
Fredag 22/8 13.00-14.00 Robert Cooter:
The Falcon’s Gyre: Exponential Growth By Combining New Ideas and Capital
Robert Cooter har tillsammans med Hans-Bernd Schäfer publicerat en bok om ekonomisk utveckling med titeln Solomon’s Knot: How Law Can End the Poverty of Nations (Princeton University Press, 2012). I boken utvecklar Cooter en allmän teori om juridik och tillväxtekonomi.
I föreläsningen kommer Cooter utifrån Solomon’s Knot och den nya boken The Falcons Gyre att identifiera tre konceptuella fel vid utformandet av lagar och politik vilka fördröjer innovation. Det första felet är att lagen måste balansera tillväxt och statisk effektivitet. Det andra felet är att lagen måste balansera konkurrens och äganderätt. Det tredje felet är att ekonomisk frihet inte är en mänsklig rättighet.

